Türkmen yetkililerinden Erbil Kalesi’ndeki Türkmen Kültür Merkezi’ne ziyaret

by abdulkadir hacioglu

Erbil (Hilal Media) – Erbil kentindeki tarihi Erbil kalesinde Türkmenlere tahsis edilen Türkmen Kültür Merkezi Türkmen yetkililer tarafından ziyaret edildi.

Irak Kürdistan Bölgesi Parlamentosu Sekreteri Muna Kahveci, Oluşumlardan Sorumlu Bölge Bakanı Aydın Maruf, IKB Parlamentosu Türkmen Milletvekili İmdat S. Bilal, Danışmanı İzzettin Vadi, Türkmen Kültür ve Sanat Genel Müdürü Geylan Altıparmak ve Kale Müzesi Müdürü Latif Koca’dan oluşan heyet, tarihi Erbil kalesinde Türkmenlere tahsis edilen Türkmen Kültür Merkezi’ni ziyaret etti.

Kale Müzesi yetkililer tarafından karşılanan heyet Türkmen Kültür Merkezi için tahsis edilen evi ziyaret ederek incelmelerde bulundu.

Tarihi kaledeki müzede Türkmenler için özel bir yer tahsis edilmesini memnuniyetle karşılayan heyet, söz konusu adımın kardeş Türkmen ve Kürt milletleri arasındaki dostane ilişkilerin pekiştirilmesinde önemli bir rol oynayacağının altını çizdi.

IKB hükümetinin Türkmenlere tanıdığı kültürel haklarının kapsamındaki takdirle karşıladıklarını belirten heyet, Türkmen kültürünün ve varlığının devam etmesi için kalede merkezin açılması önemli bir adım olduğunu vurguladılar .

 1,982 Okuyan

Related Articles