ITC Erbil Milletvekili İmdat Bilal ; Türkmenler için IKBY bölgesinde Bütçe tahsis edilmeli

by manager

Irak Türkmen Cephesi Grup Başkanvekili Bilal, Türkmenler için IKBY’de bütçe tahsis edilmesi gerektiğini , yanısıra bölgede iki yeni kaymakamlığın kurulması gerektiğini ve merkez kaymakamlığının Türkmenlere verilmesini talep ettiklerini belirtti.

Erbil (Hilal Media) : ITC Grup Başkanvekili İmdat Bilal, IKBY’de bütçende Türkmenlerin siyasi ve kültürel faaliyetleri için Bütçe istediklerini ve Erbil kaymakamlıkların sayısının artırılmasını hakkında bilgi verdi .

Kaymakamlık projesine önemine değinerek sözlerine başlayan Bilal ‘IKBY Parlamentosunda geçtiğimiz hafta Meclis Sekreterliğine bir yazı sunduklarını belirten Bilal, yazıda Erbil’de olan kaymakamlık sayısının birden üçe çıkarılmasını talebinde bulunduklarını söyledi.

Kaymakamlık sayısının arttırılması bölgedeki vatandaşlara daha hızlı ve kaliteli hizmet sunulacağını sözleri ile başlayan Bilal,
yanısıra bunun yeni iş imkanlarının oluşturulmasında katkılı olacağını belirtti.

Aynı Zamanda merkez kaymakamlığının Türkmenlere verilmesini talep eden Bilal ,Erbil’in özellikle merkezi ve çarşısı ve esnafları çoğu Türkmenlerden müteşekkil olduğunu ve bu istek Türkmen vatandaşları tarafından iletildiklerini belirten Türkmen Vekil, Erbil Merkez Kaymakamının Türkmenlerden olması talep ediyoruz dedi .

” 90’lı yıllarda Erbil 800 bin nüfusa sahipti. O zaman Erbil yüzölçümü olarak 60’lık caddesine kadar vardı.” şu anda 100’lük, 120’lik ve 150’lik caddesinin yapılması birçok yeni yerleşim alanlarının da yapıldığını ve Erbil’in nüfusunun 1 milyon 400 bini geçtiği söyleyerek, Erbil’de yeni kaymakamlıklar oluşturulması gerektiğini belirtti.

 255 Okuyan

Related Articles