İmdat S. Bilal: Türkiye Hukuk devletidir Saldırganlara gerekeni yapacaktır

by manager

Hilal Media-Erbil

Ramazan Bayramın ilk günü Muştak Mahmut Kerim adlı Erbilli Kürt vatandaşın saldırıya uğraması olayı hakkında Rudaw TV’ye konuşan ITC Erbil milletvekili İmdat S. Bilal, Türkiye hukuk devletidir Saldırganlara gerekeni yapacaktır vurgusunu yaptı.

Dün gece 14.05.2021’de Erbil Merkezli Rudaw TV’nin Sıfır Saati Haber bültenin Canlı yayınına katılan Bilal, yaşanan olay ile ilgili yeni açıklamalarda bulundu. Bilal, Olay trafik kazası nedeniyle yaşanmış olup bazı sosyal medya hesaplarında çarpıtılarak yapılan paylaşımlar asılsız olup tamamen adli bir olaydır açıklamasında bulundu.

Ayrıca Mersin Ülkü Ocakları başkanı ile telefonla görüştüğünü olay hakkında bilgi aldığını duyuran Bilal Ülkü Ocakları Mersin İl teşkilatı ve MHP Mersin bölgesinden bir heyet, darp edilen Muştak Mahmut Kerim adlı Kürt vatandaşına hastanede ziyaret ettiklerini ve saldırganları tanımadıkları ve konu Türk-Kürt meselesinden alakası olmadığını dile getirmiş olduklarını. Olayın böyle cereyan etmesinde üzüldüklerini ve adli süreci takip edeceklerini de bildirmişlerdi.
Türkiye ve IKBY arasında Siyasi , ekonomik ve sosyal olarak güçlü bir bağlantı vardır yüz yıllardır ayn topraklarda kareler gibi yaşamaktadır bu ilişkiyi kimse bozamaz ne yazıkki bu ilişkiyi kıskanan ve bozmaya çalışan taraflar ve dış güçler vardır ama sağduyulu insanların sayedende bu ilişki ve kardeşlik devam edecektir

Rudaw TV’nin canlı yayında misafiri olan İmdat S. Bilal konuşmasında şunlarıda aktarmış, biz Türkmen halkın temsilcileri olarak, Türkiye ve IKBY ilişkilerinde öncü rolümüz vardır. Her iki taraf arasındaki köprü teması rolünü üstlenmişiz. Ayrıca ilişkilerin sağlam temeller üzerinde durduğu için bu gibi olaylarda ilişkiler zedelenmez.

ITC grup başkanı Bilal, Muştak Mahmut Kerim eşi ve ailesiyle telefonla görüştüğü sağlık durumların iyi olduğu ve hastaneden taburcu olduktan sonra Mersin valiliğin özel misafiri olduklarınıda belirtti.

Ne olmuştu?
Erbilli aile Mersin’in Bozyazı ilçesi virajlar bölgesinde Ramazan Bayramı’nın birinci günü olması nedeniyle yol verme kavgası yüzünden üç kişinin saldırısına uğradı. Saldırı sonucu bayılan ve ağır yaralanan Muştak Mahmut Kerim hastaneye kaldırıldı.

Yayınlanan videoda Kürtçe konuşan ailenin saldırıya uğradığı görülüyor. Görüntülerde saldırganların kullandığı arabanın Honda Civic marka olduğu ve plakasının 01 YG 428 olduğu görülüyor. Saldırıya ilişkin 3 kişinin gözaltına alındığı belirtildi.

Kürt aileye yönelik ırkçı saldırıya birçok kesimden sert tepki gösterildi. Ancak ırkçı saldırı ile ilgili şu ana kadar resmi kurumlardan bir açıklama yapılmadı.

Mersin’de Kürt aileye saldırıda bulunanlardan 2’si ‘kasten adam öldürmeye teşebbüs, mala zarar verme ve halkı kin ve nefrete teşvik etmek’ suçlarından tutuklandı.

Başkent Erbil’den seyahat için Türkiye’ye giden Kürt aileye dün Mersin’de saldıran 3 kişiden 2’si çıkarıldıkları mahkemece tutuklandı.

Jandarmadaki ifadeleri ardından Anamur Adliyesine sevk edilen şahıslardan M.F.O. ve M.B. ‘kasten adam öldürmeye teşebbüs, mala zarar verme ve halkı kin ve nefrete teşvik etmek’ suçlarından tutuklanırken, S.O. isimli şahıs ise adli kontrolle serbest bırakıldı.

Silifke Cumhuriyet Başsavcılığı, saldırıya ilişkin yayımlanan haber ve paylaşımlar nedeniyle yazılı açıklama yaptı.

Açıklamada, “Mersin il sınırlarında 13 Mayıs 2021 tarihinde meydana gelen çift taraflı trafik kazası sonrası taraflar arası yaşanan tartışmada Irak vatandaşı M.M.K.’nin şüpheliler F.O., M.B. ve S.O. tarafından darp edilmesi ile ilgili mülhakatımız Anamur Cumhuriyet Başsavcılığınca derhal soruşturma işlemlerine başlanılarak şüpheliler gözaltına alınmıştır. M.M.K’nin alınan doktor raporunda vücudunda kemik kırığı bulunduğu, hayati tehlikesinin bulunmadığı tespit edilmiştir. Şüphelilerin Anamur Cumhuriyet Başsavcılığı’nda ifade alma işlemleri devam etmekte olup soruşturma işlemleri titizlikle yürütülmektedir” denildi.

 915 Okuyan

Related Articles